Wnioski o zalesianie tylko do poniedziałku

blog-0771053001439372768.jpg

W poniedziałek 17 sierpnia upływa termin składania w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o dofinansowanie na zalesianie posiadanych gruntów w związku programem „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” w ramach PROW 2014–2020. Wysokość wsparcia zależy od powierzchni posadzonego lasu, a to, czy będzie nam ono przysługiwało, od miejsca, w którym będą rosły drzewa.

 

Do tej pory dzięki unijnemu wsparciu powierzchnia polskich lasów wzrosła o 72 tysiące hektarów. W związku z najnowszym działaniem od 15 czerwca do biur powiatowych ARiMR spłynęły 232 wnioski o dofinansowanie na zalesianie. Łączna suma wsparcia w wysokości 2,35 milionów zł pozwoli na posadzenie 285 ha lasu. Nabór wciąż trwa! O pomoc finansową na ten cel można ubiegać się jeszcze do najbliższego poniedziałku, czyli 17 sierpnia. Ważne jest, że o pomoc finansową mogą starać się nie tylko rolnicy, ale także jednostki samorządu terytorialnego, czyli jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

 

 

Złożone dokumenty zostaną poddane punktowej ocenie spełnienia kryteriów. Pierwsze punkty będą przyznawane w zależności od miejsca, w którym osoba wnioskująca o pomoc finansową zamierza posadzić las. Najkorzystniej wypadną rolnicy i przedstawiciele samorządów, który planują sadzić drzewa w tak zwanym korytarzu ekologicznym, czyli na obszarach zagrożonych erozją wodną. Punkty będzie można również otrzymać za posadzenie lasu na terenach przylegających do wód śródlądowych, innego lasu lub obszaru zalesionego oraz na gruntach o nachyleniu powyżej 12 stopni, a także na terenach województw, w których lesistość jest niższa niż 30%. Na tej podstawie zostanie sporządzona lista określająca kolejność przysługiwania pomocy na zalesianie. Ma ona zostać podana do wiadomości publicznej przez Prezesa Agencji za pośrednictwem portalu internetowego ARiMR nie później niż 15 października bieżącego roku.

 

Kwota przyznanego wsparcia będzie natomiast zależała od powierzchni posadzonego lasu, rodzaju sadzonek oraz od tego, jak planujemy je chronić. Minimalna powierzchnia, do której będzie wypłacana pomoc na zalesianie, to 0,1 ha, podczas gdy maksymalna wynosi 20 ha. Do otrzymania dofinansowania konieczne będzie również posiadanie specjalnego planu zalesieniowego opracowanego przez nadleśniczego oraz dokonanie nasadzeń zgodnie z jego założeniami.

 

Warto również podkreślić, że pomoc w ramach programu „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” będzie wypłacana w trzech formach:

– pierwsza obejmuje jednorazowe wypłacenie tak zwanego wsparcia na zalesianie, o którą właśnie ubiegają się wnioskujący,

– druga polega na wypłacaniu przez 5 lat premii pielęgnacyjnej,

– a trzecia na wypłacaniu przez 12 lat premii zalesieniowej.

 

W przypadku dwóch ostatnich rozwiązań wnioski o przyznanie premii rolnicy i przedstawiciele jednostek samorządowych będą musieli złożyć dopiero po rozpoczęciu 2016 roku. Wszystkie wnioski można pobrać ze strony internetowej ARiMR.

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj