Skocz do zawartości
Zdjęcie

Sposób monitorowania suszy musi się zmienić!

Napisany przez monika_adag_88, 11 sierpień 2015 · 395 wyświetleń

krir susza ministerstwo rolnictwa iung bilans wody szacowanie strat
Sposób monitorowania suszy musi się zmienić! Według zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych obecne przepisy dotyczące monitorowania i ogłaszania stanu klęski suszy powinny zostać zmienione. KRIR prosi ministra rolnictwa Marka Sawickiego o jak najszybsze podjęcie działań w tej kwestii oraz wydanie jednoznacznej interpretacji uprawniającej komisje szacujące straty w gminach do decydowania o ogłoszeniu wystąpienia suszy na poszczególnych terenach.

Zdaniem KRIR niezbędna jest nie tylko zmiana sposobu monitorowania ilości opadów przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, ale także pilne podjęcie rozmów na temat zmiany sposobu wyliczania klimatycznego bilansu wodnego. W tym momencie bilans nie uwzględnia bowiem niskiej ilości opadów w okresie jesienno-zimowym, powodujących niski poziom wód gruntowych przed okresem wegetacji, co ma znaczący wpływ na wystąpienie objawów suszy latem. Zwrócono również uwagę na konieczność poszerzenia sieci punktów pomiaru opadów.

KRIR podkreśla, że tegoroczna susza objęła tereny praktycznie całych województw, a IUNG ogłosiło ją oficjalnie tylko w niektórych gminach. Jest to główny argument KRIR za przeniesieniem obowiązku o decydowaniu o wystąpieniu suszy na poszczególnych obszarach na komisje szacujące straty w gminach.

Zarząd zawnioskował do ministerstwa również o zorganizowanie spotkania przedstawicieli resortu rolnictwa i Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach z przedstawicielami samorządu rolniczego w celu wypracowania zmiany sposobu wyliczania klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych roślin uprawnych.

Foto: Krajowa Rada Izb Rolniczych