Polska niezagrożona chorobą szalonych krów

blog-0333876001438266262.jpg

Ani w tym, ani w poprzednim roku nie stwierdzono w Polsce przypadków wystąpienia tak zwanej choroby szalonych krów. W 2013 roku miały miejsce dwa zarażenia, w 2011 – jedno. W związku z tym Polska ma zamiar złożyć wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt o status kraju o „ryzyku znikomym”. Ma to ułatwić potencjalny eksport wołowiny do krajów azjatyckich.

 

BSE, czyli gąbczasta encefalopatia bydła (popularnie nazywana chorobą szalonych krów), jest chorobą zakaźną wywoływaną przez priony. Po raz pierwszy stwierdzono ją w Wielkiej Brytanii w roku 1986. W latach 90. wybuchła epidemia BSE na terenie Europy Zachodniej. Stada bydła wybijano masowo, a straty wyniosły miliony euro. Obecnie w celu stwierdzenia zarażenia bada się bydło powyżej 96 miesiąca życia oraz bydło z grupy ryzyka, czyli zwierzęta, które mają jakieś objawy choroby lub nagle padłe po 48 miesiącu życia.

 

W związku z brakiem wystąpień choroby na terenie naszego kraju w ciągu ostatnich lat Polska złoży wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o uznanie, że występowanie „choroby szalonych krów” jest znikome – poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Wyjaśnił ponadto, że taki status oznacza, że Polska wejdzie do grupy państw o najwyższym poziomie bezpieczeństwa ze względu na możliwość wystąpienia BSE u bydła. – Wniosek ma zostać złożony jeszcze w tym roku, chociaż rozpatrzenie odbędzie się dopiero w maju przyszłego roku – zaznaczył Jażdżewski.

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj