Skocz do zawartości
Zdjęcie

Czy korzystasz z drona w odpowiedni sposób?

Napisany przez agrofoto, 23 lipiec 2015 · 1926 wyświetleń

dron samolot film prawo
Czy korzystasz z drona w odpowiedni sposób? Drony w ciągu ostatnich kilku miesięcy stały się bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pasjonaci rolnictwa bardzo często wykorzystują je do tworzenia unikalnych i nietypowych filmików związanych z pracami w gospodarstwie. Ale czy wszyscy wiedzą jak ukształtowane jest prawo jeśli chodzi o drony?

Czy wiece, że dron to samolot bezzałogowy?

W ostatnich dniach wiele słyszało się o niebezpiecznej sytuacji, w której to dron stał się zagrożeniem dla samolotu i naraził wiele osób na niebezpieczeństwo. Podchodzący do lądowania na lotnisku Chopina w Warszawie, należący do Lufthansy, samolot Embraer 195, lecący z Monachium do Warszawy zameldował kontrolerom lotu, że na wysokości ok. 700 m widzi jakiś obiekt. Był to dron. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jednak incydent ten poruszył dyskusję na temat tego, w jaki sposób powinno się obsługiwać drona.
Wszystkich operatorów oraz pilotów dronów obowiązują te same zasady prawa lotniczego, które są wspólne dla wszystkich statków powietrznych. Są one niezależne od charakteru lotu, mogą być np. loty komercyjne czy rekreacyjne. Przed kupnem drona, a tym bardziej przed jego użyciem należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat przestrzeni lotniczej oraz poznać przepisy, jakie panują w polskim prawie lotniczym.

Ważne informacje
Dla operatorów dronów najważniejsza jest przestrzeń ok. 3km od ziemi. Powyżej tego poziomy drony nie powinny latać. Wykorzystywanie maszyn powinno mieć charakter rekreacyjny lub sportowy. Lot powinien odbywać się w zasięgu wzroku operatora. Dron nie powinien ważyć więcej niż 25 kg. Jeśli te warunki są spełnione, można latać bez zezwolenia.

W przypadku, jeśli przekraczamy podstawowe nakazy obowiązuje nas prawo dotyczące statków powietrznych. Dron musi posiadać m.in. nawigację, łączność. Potrzebna jest specjalną licencja. Pozwolenie wydawane jest przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jeśli lot dronem ma charakter komercyjny należy uzyskać odpowiedni certyfikat UAVO wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Dodany obrazek

fot. Skywolf


Unia Europejska pracuje obecnie nad przepisami dotyczącymi cywilnego wykorzystania tych maszyn. Według rzecznika KE ds. transportu Jakuba Adamowicza plan działań w tej sprawie będzie gotowy do końca roku. Prawo może zawierać informacje na temat produkcji, sterowania dronami i ich kontroli. Na pewno pojawią się wymagania dla operatorów samolotów bezzałogowych, którzy powinni mieć wiedzę dotyczącą meteorologii oraz nawigacji. Dodatkowo producenci powinni instalować czujniki, które pozwolą policji na jego identyfikację.
- Do końca lipca Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ogłosi dokument konsultacyjny w tej sprawie. Konkretny plan działań będzie przygotowany do końca 2015 r. - dodał rzecznik.

Dodany obrazek

fot. Skywolf


Warto podkreślić, że Niemcy oraz Francja mają uregulowaną sprawę dotyczącą dronów.
Zainteresowanie dronami stale rośnie. Wg Komisji Europejskiej za 10 lat, na drony może przypadać aż 10% rynku lotniczego.

fot. kamil96
Bardzo dobrze że popełniliście ten wpis i uświadamiacie ludziom, że dron to nie jest zwykła zabawka. Ja latam od lutego tego roku i zanim kupiłem drona przeszedłem kilku dniowe szkolenie przygotowujące do zdania Państwowego egzaminu na licencję UAV, chce to robić komercyjnie. Panowie dokładnie wyjaśnili gdzie mogę latać, w jakich strefach i przede wszystkim jak bezpiecznie nagrywać. Nikt nikogo nie zmusza aby przechodził płatne szkolenie jeżeli chce latać tylko dla siebie, nagrywać np maszyny rolnicze. Jednak wcześniej warto by było zapoznać się choć z tym artykułem http://www.swiatdron...y-prawo-polskie Pozdrawiam;) 

  • Raportuj