Skocz do zawartości
Zdjęcie

CASE IH podjął wyzwanie Syngenta! Sprawdził plonowanie HyvidoTM

Napisany przez agrofoto, 21 lipiec 2015 · 1485 wyświetleń

case ih syngetna
CASE IH podjął wyzwanie Syngenta! Sprawdził plonowanie HyvidoTM Podczas tegorocznych żniw zderzyły się najnowsze technologie na rynku rolniczym. Najnowszy kombajn Case IH Axial Flow 8240 wyposażony w System Precyzyjnego Rolnictwa sprawdził jak plonują odmiany ozimego jęczmienia hybrydowego HyvidoTM firmy Syngenta.

W dniu 16 lipca w miejscowości Zieliniec (powiat wrzesiński, gmina Kołaczkowo) w gospodarstwie rolnym pana Marka Śmidowicza odbył się oficjalny pomiar plonu. Na tę imprezę zorganizowaną przez Syngenta, Case IHoraz Gospodarstwo Rolne Marek Śmidowicz mógł przyjść każdy, kto chciał przekonać się jak plonują odmiany ozimego jęczmienia hybrydowego HyvidoTM. Informacja o wydarzeniu dostępna była na stronie internetowej organizatorów, jak również rozesłano zaproszenia do rolników z tego regionu.

Podczas spotkania plon z każdej odmiany został odczytany z komputera kombajnu, ale również dodatkowo, aby potwierdzić wynik – został zważony na oczach około 60 uczestników pomiaru. Wszystko działo się ‘na żywo’ i każdy uczestnik, mógł sprawdzić wynik, przekonać się o jego autentyczności. Wynik plonowania najnowszej odmiany HyvidoTM - Wootan – potwierdził przewagę odmian hybrydowych nad konwencjonalnymi. Wootan plonował 12,50 t/ha czyli + 1,53 t/ha i tym samym + 14 % więcej niż odmiana konwencjonalna. Określenie ponadprzeciętny plon HyvidoTM idealnie odzwierciedla potencjał jęczmienia hybrydowego. Należy podkreślić, że odmianą konwencjonalną - na której również dokonano pomiaru plonowania i do której porównywano plony odmian hybrydowych HyvidoTM - była jedna z czołowych odmian konwencjonalnych jęczmienia ozimego w Polsce.Załączony obraz

Załączony obraz


Średni plon wszystkich 3 odmian HyvidoTM (Galation, Wootan i Hobbit) wyniósł 11,9 t/ha, natomiast odmiana konwencjonalna plonowała na poziomie 10,9 t/ha. Oznacza to, że testowane odmiany HyvidoTM średnio plonowały lepiej o 9,3 dt na ha czyli o 9% więcej niż wiodąca odmiana konwencjonalna.


Załączony obraz

Załączony obraz


Testowane odmiany, zarówno konwencjonalna jak i hybrydowa chronione były tym samym programem ochrony. Na uwagę zasługuje istotny fakt, że w drugim zabiegu w ochronie przed chorobami zastosowano fungicyd Syngenta do ochrony jęczmienia o nazwie Bontima (grupa SDHI), co miało znaczący wpływ na plon. Zastosowanie preparatu Bontima sprawia, że rośliny są przez długi czas są wolne od chorób i lepiej znoszą warunki stresowe a przy tym dłużej zachowują zieloność liści, przez co fotosynteza jest dłuższa i w rezultacie wyższy plon. Bontima stanowi integralną część technologii HyvidoTM .

Źródło: materiały prasowe Syngenta
12,5t/ha. Reklama dźwignią handlu. Jak sam zobaczę to może uwierzę.

 

 

 

 

  • Raportuj

To trzeba było przyjechać to sam być ocenił :) Każdy mógł przyjść zobaczyć

12,5t/ha. Reklama dźwignią handlu. Jak sam zobaczę to może uwierzę.

 

  • Raportuj