Polscy producenci pieczarek liderami na rynku

blog-0479556001436868835.jpg

Wiele gatunków grzybów hodowali Chińczycy, jednak to dopiero XVI-wieczni Francuzi zaczęli uprawiać pieczarki. Grzyby te duszone z ziołami idealnie pasują do mięs. Kapelusze nadziewane boczkiem lub serem świetnie sprawdzają się na przyjęciach. Bez nich wiele osób wprost nie wyobraża sobie pizzy.

 

Konsumpcja pieczarek z roku na rok rośnie. O ile trzy lata temu przeciętny Polak zjadał 800 gram grzybów, dziś liczba ta wynosi 1,4 kilograma. Przestaliśmy bowiem uważać grzyby za bezwartościowe pod względem dietetycznym. Pieczarki zawierają dużo witamin między innymi z grupy B i mikro- i makroelemtnów, takich jak żelazo, fosfor, selen, błonnik, a przy tym są niskokaloryczne. Są również polecane chorym na cukrzycę, gdyż nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Pomagają też utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

 

Polscy producenci pieczarek nie mają sobie równych w całej Europie. Nasz kraj produkuje się ich najwięcej. Jesteśmy również największym eksporterem tych grzybów na świecie. Rocznie w Europie zjada się ponad 1 milion ton pieczarek. Co trzecia pochodzi z Polski. Prezes grupy producentów „Pieczarka Centrum” Dariusz Wychowałek podaje, że w naszym kraju jest zarejestrowanych aż 26 grup producentów grzybów.

 

Osiągnięcie tak dobrej pozycji było możliwe dzięki inwestycjom ze środków Unii Europejskiej – komentuje polską pozycję na rynku Wychowałek. – Gdy rozpoczęliśmy uprawę pieczarek, szybko zorientowaliśmy się, że nie wystarczy wyprodukować, ale by sprzedać towar, trzeba go odpowiednio zapakować. Dlatego następnym pomysłem było stworzenie właściwej infrastruktury, która umożliwiłaby konfekcjonowanie grzybów i ich wysyłkę do odbiorców. Pozwala to na realizację na bieżąco dostaw świeżych grzybów – dodał.

 

W całym 2014 roku eksport polskich pieczarek wyniósł 203,5 tysięcy ton za kwotę 293 milionów euro. Jak podaje Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, polska produkcja wynosi w tym momencie w granicach 270–280 tysięcy ton. Grupa „Pieczarka Centrum” zaczynała w 2008 roku od produkcji na poziomie 2 tysięcy ton, podczas gdy w 2014 roku na rynek dostarczyli aż 7 tysięcy ton tych grzybów. Obecnie grupa działa jako organizacja producentów – w tym momencie zrzesza już 7 producentów grzybów, nie tylko pieczarek, ale także boczniaków.

 

Grzyby trafiają nie tylko na rynek krajowy przez sieci supermarketów, ale także są eksportowane do wielu krajów. Największe europejskie rynki zbytu to Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Grecja i Norwegia. Przed wprowadzeniem embarga do tego grona należała również Rosja. W Polsce konsumenci najchętniej wybierają pieczarki białe średniej wielkości, choć coraz częściej sięgają też po brązowe, smakiem przypominające grzyby leśne, których zwolennikami byli do tej pory głównie Niemcy i Grecy.

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj