Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nie przegap płatności obszarowych. Dzisiaj mija termin składania wniosków!

Napisany przez monika_adag_88, 10 lipiec 2015 · 510 wyświetleń

arimr dopłaty płatności obszarowe wnioski
Nie przegap płatności obszarowych. Dzisiaj mija termin składania wniosków! To ostatni dzwonek dla spóźnialskich i zapominalskich jeszcze tylko dziś można składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych. Kto wniosku nie złoży, pieniędzy nie otrzyma. W sumie do rozdzielenia jest ponad 3,5 miliarda euro.

Pierwotny termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych minął 15 czerwca. Rolnicy, którzy zdecydowali się złożyć wnioski po tym terminie, muszą liczyć się z tym, że przyznana im kwota będzie pomniejszona o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Wnioski o dopłaty złożone po 10 lipca nie będą rozpatrywane.

Płatnościami obszarowymi objętych jest ponad 14 milionów ha gruntów rolnych. W tym roku zmieniły się jednak zasady udzielania płatności. Wprowadzona została między innymi tak zwana płatność na zazielenienie. Aby ją otrzymać, rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a ci z powierzchnią powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne.

Nowością są też płatności dla młodych rolników. Mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nieprzekraczającej 50 ha.

W ramach dopłat bezpośrednich pojawiły się również tak zwane płatności związane z produkcją. To pieniądze przeznaczone dla rolników, którzy hodują bydło, owce czy kozy, a także tych, którzy zajmują się produkcją roślinną: uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy w tym przypadku od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik będzie mógł otrzymać ponad 500 euro/ha.

Do tej pory pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowali w sumie 1,35 miliona wniosków. Dokumenty o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.