Susza obniża plony. Zobacz, w których województwach jest najgorzej

blog-0358729001436179481.jpg

Z najświeższych raportów badań Instytutu Upraw i Nawożenia Gleb (PIW), przeprowadzonych na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wynika, że ponad 30% upraw zbóż jarych w obrębie woj. kujawsko-pomorskiego jest zagrożone suszą. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w województwach: łódzkim (ponad 26%), mazowieckim (14,5%) i wielkopolskim (prawie 14%). W niedużym stopniu zagrożone są również uprawy roślin strączkowych w woj. wielkopolskim i woj. łódzkim.

 

ARiMR podaje, że w większości województw powołano już specjalne komisje, które rozpoczęły szacowanie wielkości poniesionych przez rolników strat wynikających z suszy. W innych trwają natomiast prace nad powołaniem odpowiednich grup. Jedynie województwa dolnośląskie, podlaskie i pomorskie nie zgłosiły jeszcze ani jednej szkody. Należy w tym miejscu również podkreślić, że od oszacowanych przez powołane przez wojewodów komisje strat będzie zależała wysokość wypłacanych przez ubezpieczalnie odszkodowań.

 

Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, czy właśnie nękająca w tym momencie polskich rolników susza, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, w ramach obowiązujących przepisów mogą ubiegać się o:

– kredyty preferencyjne, obrotowe zarówno na wznowienie produkcji, jak i na odtworzenie środków trwałych – środki te mogą zostać między innymi przeznaczone na zakup kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, paliwa czy inwentarza żywego, ale także na zakup nowych maszyn w miejsce zniszczonych (ciągniki, urządzenia rolnicze itp.) oraz odbudowę i remont uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni, tuneli foliowych i innych budynków i budowli służących do produkcji rolnej;

– udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek;

– zastosowanie przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy;

– udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.

med_lubin-mirella_27529_152_397219.jpg

 

ARiMR wskazuje również, że o pomoc finansową rolnicy mogą prosić również banki:

Producenci rolni mogą ubiegać się w bankach o zmianę warunków spłaty preferencyjnych kredytów udzielanych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 roku w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – podaje ARiMR. – Zgodnie z obowiązującymi zasadami udzielania kredytów inwestycyjnych w okresie objętym umową kredytu bank może stosować prolongatę spłaty rat kapitału i odsetek, a także wydłużyć okres kredytowania poza przewidziany w umowie kredytu, o ile określony w umowie kredytu okres kredytowania jeszcze nie minął i poinformowany zostanie o tym ARiMR. W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych, losowych i niezawinionych przez kredytobiorcę okoliczności uniemożliwiających terminową spłatę kredytów okres stosowania dopłat do oprocentowania kredytu preferencyjnego może zostać wydłużony nawet do 3 lat – dodaje.

 

Podstawowym warunkiem ubiegania się o kredyty i pomoce jest oszacowanie szkód przez wspomniane już komisje powołane przez wojewodów. W większości przypadków należy zrobić to w terminie do 2 miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego wystąpienia szkód. Inaczej wygląda to jednak w przypadku suszy, przy której wycena szkód musi zostać przeprowadzona nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

 

Na koniec warto dodać, że do grupy banków oferujących rolnikom kredyty preferencyjne we współpracy z ARiMR (pomagającego w ich spłacie) dołączył właśnie Raiffeisen Bank Polska S.A. Do dyspozycji gospodarzy rolnych w tym momencie pozostaje zatem 6 banków (Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank Pekao S.A., SGB-Bank S.A., Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy i Raiffeisen Bank Polska S.A.).

 

Foto: BARTEK333

Zaloguj się, aby obserwować  
Gość monika_adag_88
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj