Skocz do zawartości
Zdjęcie

Do kiedy można składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych?

Napisany przez monika_adag_88, 03 lipiec 2015 · 669 wyświetleń

Do kiedy można składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych? Jeszcze tylko przez tydzień można składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych w ARiMR. Po 15 czerwca każdy dzień zwłoki oznacza jednak stratę w wysokości 1% przyznawanej kwoty. Warto się więc pospieszyć!

800 złotych dopłaty do każdego hektara. Na taką kwotę liczy pan Janusz – właściciel 30-hektarowego gospodarstwa rolnego w woj. kujawsko-pomorskim. Jak łatwo obliczyć, w sumie chodzi o 24 tysiące złotych. – Wniosek złożyłem pod koniec maja – mówi pan Janusz. – Warto to zrobić wcześniej, żeby nie tracić – dodaje.

Rzeczywiście, każdy dzień zwłoki oznacza stratę w wysokości 1%. Płatnościami obszarowymi w Polsce objętych jest ponad 14 milionów hektarów gruntów rolnych. Na ten cel przewidziano w tym roku w sumie 3,5 miliarda euro. Niestety tylko rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności obszarowych w terminie, mogą liczyć na otrzymanie dopłat w pełnej wysokości. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają. Do 22 czerwca wniosek o przyznanie płatności zarejestrowało w sumie około 1,35 miliona rolników.

– Zrobiliśmy wszystko, co tylko możliwe, aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków do 15 czerwca, tak aby mogli otrzymać te dopłaty w pełnej, przysługującej im wysokości. W ostatnich dniach biura powiatowe ARiMR pracowały od 7:30 do 20:00, natomiast w sobotę 13 czerwca od 7:30 do 15:30 – tłumaczy ARiMR.Dodany obrazek


W dodatku tegoroczny termin składania wniosków w porównaniu z latami poprzednimi został wydłużony o cały miesiąc. ARiMR skorzystał również z nowego systemu płatności bezpośrednich, stworzonego w tym roku przez Komisję Europejską.

Od 2015 roku nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została między innymi tak zwana płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom – podaje ARiMR. – Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie około 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które były w ich posiadaniu 31 maja br.

Nowym rodzajem płatności obszarowych, który rusza od tego roku, są dopłaty dla młodych rolników, o które mogą ubiegać się osoby poniżej 40. roku życia, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego. Płatność ma wynosić 60 euro/ha i może być przyznawana maksymalnie przez 5 lat. Jednym z warunków jej otrzymania jest jednak wielkość gospodarstwa – poniżej 50 hektarów. Nowością jest również tak zwana płatność dodatkowa, przysługująca rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 do 30 hektarów. W tym przypadku stawka jest jednak ciut niższa – 40 euro/ha.


Dodany obrazek


Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich płatności związane z produkcją – dodaje ARiMR. – Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Przypominamy, że wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać nie tylko osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale także za pośrednictwem Internetu, czy wysyłając je listem poleconym tradycyjną pocztą. Do rolników, którzy ubiegali się o płatności obszarowe w poprzednich latach, ARiMR po raz kolejny wysłał tak zwane wnioski spersonalizowane, czyli częściowo już wypełnione kopie dokumentów. Wystarczy zatem, że rolnik sprawdzi, czy informacje są wciąż aktualne, uzupełni resztę pól, po czym przekaże wniosek dowolną drogą do ARiMR.

Foto: KrystianLSJeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk