Skocz do zawartości
Zdjęcie

Biostymulator kontra stres suszy

Napisany przez agrofoto, 02 lipiec 2015 · 696 wyświetleń

biostymulator susza arysta lifescienc rolnik temperatura
Biostymulator kontra stres suszy Kluczowe miesiące dla wzrostu kukurydzy, były w tym roku wyjątkowo suche i chłodne. Niska temperatura i brak wody to dla młodych roślin poważny czynnik stresowy uniemożliwiający pobieranie składników pokarmowych, a przez to prawidłowy wzrost. W takiej sytuacji z pomocą rolnikom przychodzi Asahi SL – sprawdzony biostymulator, który zapobiega negatywnym skutkom suszy i niekomfortowo niskiej temperatury dla tej wyjątkowo ciepłolubnej rośliny.

W ostatnich latach obserwuje się w Polsce wzrost zainteresowania uprawą kukurydzy zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. Jednakże wielu rolników, którzy postawili na tę roślinę, zmaga się w tym roku z negatywnymi skutkami panującej w ostatnich miesiącach suszy oraz chłodów w minionych tygodniach. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego na całym obszarze Polski są ujemne, to znaczy występuje realne zagrożenie suszy rolniczej. Wśród upraw narażonych na stres suszy jest między innymi kukurydza. Tegoroczne ekstremalne warunki wzrostu kukurydzy (temperatura lokalnie nocami spadała w czerwcu nawet do 2–3°C, a w ciągu dnia wahała się w przedziale 7–14°C) negatywnie wpływały na zaopatrzenie w wodę i odżywienia roślin w fazie 4-10 liści. To właśnie przed zakończeniem tego etapu wzrostu zostaje zdeterminowany maksymalny możliwy do osiągnięcia plon uzależniony od długości rzędów i liczby rzędów ziarniaków w kolbie.


Załączony obraz


Uprawom kukurydzy dotkniętym niekorzystnymi czynnikami pogody (susza i chłód) z pomocą przychodzi sprawdzony Asahi SL. Jak dowiodły badania naukowe, prowadzone w Samodzielnym Zakładzie Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa SGGW, Asahi SL łagodzi skutki stresu – w tym wywołanego przez deficyt wody. Rośliny z upraw dotkniętych suszą, gdzie zastosowany został ten biostymulator, efektywniej prowadzą gospodarkę wodną, aktywniej fotosyntetyzują, a w porównaniu do roślin z uprawy kontrolnej – wytwarzają
większą biomasę. Asahi SL niweluje także negatywne skutki stosowania herbicydów, które osłabiają rozwój roślin, mogą mieć działanie fitotoksycznie i powodować powstawanie żółtoczerwonych przebarwień.

Prognoza pogody na najbliższy okres jest wciąż dla roślin niekorzystna, stres suszy spotęguje tym razem bardzo wysoka temperatura (w Wielkopolsce spodziewane jest w ciągu dnia 38°C Warto zatem zastosować Asahi SL i pomóc uprawom lepiej poradzić sobie w tak ekstremalnej dla nich sytuacji. Asahi SL można stosować do fazy gdy kwitnie górna i dolna cześć wiechy, a znamiona słupków na kolbach są całkowicie wykształcone. W uprawie kukurydzy nie zapominajmy także o biostymulatorze Zeal, który aktywując odżywianie mineralne i plonowanie kukurydzy, wpływa na szybszy przyrost biomasy w początkowych etapach uprawy i optymalne odżywienie roślin w fazie poprzedzającej kwitnienie. Jego głównym zadaniem jest poprawa pobierania składników mineralnych z ziemi – wyjaśnia Michał Kłymiuk - specjalista ds. biostymulatorów z firmy Arysta LifeScience. Uruchamia się w roślinie druga „pompa ssąca”, która w o wiele lepszy sposób pobiera azot fosfor i potas z gleby. Zeal ma także dodatkowe składniki, pozytywnie oddziałujące na uprawy w ekstremalnych sytuacjach. Wpływ Zealu na pobieranie składników mineralnych z gleby – zarówno dzięki stymulacji aktywności enzymów, jak i lepiej rozwiniętemu systemowi korzeniowemu – oraz przyrost biomasy i plonowanie został potwierdzony w badaniach przeprowadzonych przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie.

Źródło: materiały prasowe Arysta LifeScienc


Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk