Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jak zapobiegać inwazji much w kurnikach?

Napisany przez agrofoto, 22 maj 2015 · 1486 wyświetleń

kurnik kura gęś muchy
Jak zapobiegać inwazji much w kurnikach? Mucha domowa od wieków towarzyszy człowiekowi i razem z nim rozprzestrzeniła się we wszystkich zakątkach świata. Występuje wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, i żywi się tym samym pokarmem, co człowiek. Przebywa wokół nas i naszych zwierząt hodowlanych, którym bardzo dokucza. Problem ten dotyczy również kurników, których stałe ogrzewanie stanowi doskonałe warunki do wylęgu larw much.


Maleńki przenosiciel zarazków
Te nieduże, skrzydlate insekty pojawiają się w pomieszczeniach gospodarczych już wiosną, chociaż największy problem stanowią w okresie upałów – w lipcu i sierpniu. Do kurników zwabia je przede wszystkim woń rozkładających się warzyw i mięsa, zapach kurzaku oraz amoniaku. Ich obecność stanowi olbrzymie zagrożenie dla zwierząt hodowlanych. Odżywiające się wszelkimi substancjami organicznymi owady wprowadzają do żywności, na której siadają, zarazki chorobotwórcze, tym samym doprowadzając do zainfekowania posilających się nią osobników.
Największą część problemu much stanowią jednak ich stadia larwalne, poczwarki oraz jaja, składane w wilgotnych miejscach, a następnie spożywane przez zwierzęta. Larw much w porównaniu z osobnikami dorosłymi jest przeszło 4 razy więcej! Zwalczając populację much w gospodarstwie, należy zatem bezwzględnie zastosować larwicyd. Użycie skutecznego środka zapobiegnie wylęganiu się kolejnych pokoleń much wewnątrz i w pobliżu jednostek produkcyjnych. Właśnie w tym celu specjaliści firmy Elanco przygotowali Neporex – larwicyd zwalczający larwy muchówek, w tym much ssących, gryzących i komarów. Główne działanie preparatu związane jest z przerywaniem cyklu życiowego insektów na trzech etapach. Aby jednak mieć pewność, że stosowanie przyniesie zamierzone efekty, musimy stosować się do pewnych wytycznych.

Dodany obrazek

W ogrzewanych pomieszczeniach gospodarczych muchy rozmnażają się ciągle,

rezygnując z wchodzenia w zimową hibernację.


Jakie pomieszczenie, takie zastosowanie
W zależności od tego, jak skonstruowane jest pomieszczenie gospodarcze, w którym znajdują się nasze kurczaki czy gęsi, w różny sposób i w innych miejscach musimy zaaplikować odpowiednią dawkę preparatu Neporex. Rozpuszczalne w wodzie granulki mogą być stosowane zarówno w formie oprysków, polewania, jak i rozrzucone bez uprzedniego rozrobienia na roztwór. Szczegółowe informacje o dawkach i stosowaniu produktu znajdują się na stronie: http://krowypodochro...a_przed_muchami.
Polewanie zalecane jest w otwartych i zamkniętych pomieszczeniach z płytkimi kanałami, podczas gdy w kurnikach z głębokimi kanałami lepsze efekty dają opryski. W obrębie broilerów i odchowalni z perforowaną podłogą to, w jakiej postaci zaaplikujemy preparat, zależy już wyłącznie od naszej wygody.

Dodany obrazek

Problem much dotyczy nie tylko niosek,

ale również drobiu hodowanego na mięso.


Musimy też pamiętać, że muchy rozwijają się dość szybko, więc zabiegi należy powtarzać w odpowiednich odstępach czasu – optymalnym okresem, jaki możemy odczekać przed drugim opryskiem czy polaniem, jest czas 4–6 tygodni. Wszystko zależy od tempa przyrostu pomiotu, a także temperatury i wilgotności panujących w pomieszczeniu.
Miejmy na uwadze, że jeśli mucha nie stanie się muchą, czyli nie przejdzie z jednego stadium rozwojowego do następnego, nie będzie stanowić problemu, dzięki czemu hodowane zwierzęta będą zdrowsze i szczęśliwsze.

Artykuł sponsorowany