Skocz do zawartości
Zdjęcie

Otwarcie zautomatyzowanej obory Państwa Radzikowskich

Napisany przez agrofoto, 16 marzec 2015 · 2622 wyświetleń

radzikowski mix feeder
Otwarcie zautomatyzowanej obory Państwa Radzikowskich 24 lutego w miejscowości Modrzew ( woj. Mazowieckie) miało miejsce uroczyste otwarcie najnowocześniejszej obory w Polsce. Obora jest wyposażona m.in. w 3 boksy robota udojowego MIone oraz automatyczny system żywienia Mullerup – Mix Feeder.

Załączony obraz


Państwo Radzikowscy od początku nastawieni byli na produkcję mleczną, pierwsza obora uwięziowa przeznaczona była na 17 krów dojnych, które dojone były przy pomocy dojarki bańkowej. Kolejnym etapem rozwoju gospodarstwa była budowa obory uwięziowej na 45 krów dojonych. Gdy stara obora stała się zbyt ciasna hodowcy postanowili ją rozbudować, tak aby pomieściło się w niej 70 krów dojnych. Na dzień uruchomienia obory Państwo Radzikowscy posiadali 85 krów dojnych, które zasiedliły nową oborę. Hodowcy użytkują 190 ha gruntów rolnych ( z czego 70 ha jest własnych). Motywacją do inwestycji była m.in. chęć powiększenia stada oraz zmniejszenie nakładów pracy związanych z obsługą zwierząt. Młodzi gospodarze - bracia Pan Grzegorz oraz Robert zanim podjęli decyzję o wyborze firmy, która wyposażyła ją całościowo w sprzęt, zwiedzili dużo obiektów w kraju i za granicą. Tak aby zbudować oborę nowoczesną, funkcjonalną, komfortową dla zwierząt oraz umożliwiającą osiąganie dobrych wyników produkcyjnych przy minimalnym nakładzie pracy fizycznej.

Załączony obraz

Trzy boksowy robot udojowy MIone z nowym systemem zakładania kubków udojowych oraz nową kamerą.


Obora oprócz robotów udojowych oraz automatycznego systemu żywienia jest wyposażona również w separator do gnojowicy X-Screw oraz elektryczne mieszadła slalomowe, robot do czyszczenia ruszt SRone, podgrzewane poidła ze stali nierdzewnej z systemem cyrkulacji, schładzalnik TCool o pojemności 12 tyś. litrów z elektronicznym pomiarem ilości mleka oraz zbiornikiem buforowym, automatyczne oświetlenie dzienne i nocne, wentylatory oraz aktywne czochradła L-Brush.
Nowa obora wolnostanowiskowa ma pomieścić 170 krów dojnych. Komfort zapewniają m.in. głębokie legowiska bez słupkowe 2D-Optima, ścielone sieczką ze słomy z domieszką wapna, które docelowo będą dościelane separatem z gnojowicy. Dostęp dużej ilości światła oraz świeżego powietrza zapewniają kurtyny Lumitherm. Ich otwieranie i zamykanie jest sterowane automatycznie na podstawie temperatury powietrza, siły oraz kierunku wiatru przy pomocy stacji pogodowej. Krowy świeżo wycielone oraz przygotowujące się do porodu będą przebywały w dwóch oddzielnych grupach ścielonych słomą. Na oborze znalazło się również miejsce na 5 pojedynczych izolatek dla świeżo urodzonych cieląt, tak aby jak najszybciej po porodzie cielę można było napoić siara.

Załączony obraz

Wagon Mix Feeder porusza się nad stołem paszowym po szynie.


Automatyczny system żywienia Mix Feeder zapewnia ciągły dostęp do świeżej paszy, karmiąc krowy kilkanaście razy w ciągu doby oraz jednocześnie podgarniając paszę na stole paszowym. Częstsze zadawanie paszy stymuluje krowy do większego pobrania suchej masy oraz zapewnia prawidłowy ruch krów na oborze. Zadaniem hodowcy jest uzupełnianie zasobników na pasze objętościowe, pasze treściwe oraz zasobniki na dodatki paszowe.


Załączony obraz

Załączony obraz

Załączony obraz

Załączony obraz

Załączony obrazEwa Balińska