LIGNOHumat Super - na ratunek glebie

blog-0838353001423491903.png

Poziom próchnicy glebowej świadczy o żyzności podłoża. Niestety deficyt tego składnika, powstający m.in w wyniku braku racjonalnego nawożenia i nieumiejętnego wykorzystania resztek pożniwnych jest bardzo znaczny i dotyka wielu gospodarstw rolnych w Polsce. Prostą odpowiedzią na spadek produktywności gleby są naturalne nawozy humusowe takie jak LIGNOHumat Super firmy Agrarius.

 

Kwasy humusowe jako naturalny składnik próchnicy w glebie, tworzą środowisko, w którym pożyteczne organizmy glebowe mogą się rozwijać w optymalnych dla siebie warunkach. Kwasy te mogą pochodzić z różnych źródeł. Większość dostępnych w Polsce preparatów humusowych pozyskuje się z leonardytów (forma pośrednia między torfem, a węglem brunatnym) lub węgla brunatnego. Wadą tego typu produktów jest powstawanie osadu podczas ich rozpuszczania w wodzie, co w konsekwencji może prowadzić do zapychania dysz opryskiwacza

Dostępne są także produkty nowszej generacji, takie jak LIGNOhumat Super, które jako jedyne, nie tylko nie zawierają osadów i są w 100% rozpuszczalne w wodzie, ale także posiadają najwyższą zawartość korzystnych kwasów humusowych - sięgającą 90%. Wchodzące w skład LIGNOhumat Super substancje huminowe i fulwowe (składowe kwasów humusowych) utrzymują właściwy poziom próchnicy, dzięki czemu przyswajalność składników pokarmowych z gleby wzrasta nawet o 40%. Kwasy humusowe stanowią także o zdolności do tworzenia tak ważnej struktury gruzełkowatej gleby, jednocześnie pozytywnie wpływając na jej właściwości wodne, powietrzne i cieplne.

 

 

 

lignohumat-dzialanie.jpg

 

Trwała gruzełkowata struktura gleb zapewnia roślinom wykorzystanie wody w 85%, podczas gdy na glebach niestrukturalnych to wykorzystanie nie przekracza 15%. Stąd też gleby uprawne, które zatraciły strukturę, nie są w stanie zmagazynować takiej ilości wody, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju roślin. Warto również zaznaczyć, że struktura gruzełkowata chroni warstwę orną gleby przed pękaniem i procesami erozyjnymi.

Dzięki pełnej rozpuszczalność, LIGNOhumat Super może być stosowany nie tylko doglebowo, ale także jako oprysk dolistny. Przynosi to korzyści ze względu na lignosulfoniany, na bazie których powstaje preparat. Są to naturalne związki chelatujące, które zmiękczają wodę i zwiększają przyczepność nawozu do liści, co zapewnia wykorzystanie składników z nawozu na poziomie ponad 90%. Dodatkowo wytwarza się na liściach i łodygach roślin zewnętrzna warstwa ochronna utrudniająca wnikanie szkodliwych substancji i patogenów do ich wnętrza.

Warto zaznaczyć, że produkt firmy Agrarius nie tylko przywraca żyzność glebie zmęczonej, ale ma również zastosowanie na stanowiskach podtapianych przez intensywne opady deszczu, z czym zawsze wiąże się pogorszenie żyzności gleby.

Co ważne, przy 0,5 – 1 kg na ha w oprysku doglebowym i 100 g na ha w oprysku dolistnym koszt zabiegu w porównaniu do innych preparatów nie jest wysoki.

 

Źródło: informacja prasowa Agrarius

agrofoto


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj