Skocz do zawartości
Zdjęcie

2015 - prognozy dla rynku maszyn rolniczych w Europie

Napisany przez agrofoto, 26 styczeń 2015 · 866 wyświetleń

2015 - prognozy dla rynku maszyn rolniczych w Europie W 2015 roku oczekuje się spadku o około 5-10% łącznej sprzedaży sprzętu.
Przewiduje się, że sprzedaż w przemyśle maszyn rolniczych w Europie w roku 2015 r. spadnie o około 5-10% w porównaniu do roku 2014. Na dwóch głównych rynkach w Niemczech i we Francji spodziewane spadki mieszczą się w przedziale od 7% do 10%. Podobne zmiany spodziewane są na innych kluczowych rynkach, takich jak Wielka Brytania (-5%) i Holandia (-5 do -10%). Słabsze oczekiwania rynkowe na 2015 r. są następstwem spadku sprzedaży o około 5-10% w Europie w 2014 (w porównaniu do roku 2013). W regionie WNP oczekuje niższej sprzedaży w wyniku kryzysu politycznego na Ukrainie i rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych.
Główne przyczyny niższej sprzedaży w Europie, to:
· Czynnik cyklu ekonomicznego: obecny trend spadkowy można częściowo wytłumaczyć, i musi być postrzegany w kontekście, niedawnego boomu w sprzedaży maszyn rolniczych w latach 2011 i 2013.
· Niższe ceny surowców dla zbóż i mleka i tym samych zmniejszone przychody rolników w Europie, co ogranicza nastroje inwestycyjne i ich siłę nabywczą w kontekście zakupu dla nowych urządzeń.
· Nowe zasady płatności dotacji UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które mają być wprowadzone w 2015 roku.
Perspektywy rynku według rodzaju maszyn.
Perspektywy rynku 2015 różnią się w zależności od rodzaju maszyn.

TRAKTORY
W 2014 roku, ilość rejestracji ciągników zmieniała się w całej Europie. We Francji i Austrii wystąpił poważny spadek. Natomiast sprzedaż ciągników wzrosła w Hiszpanii, Belgii i Turcji. Na rynkach, takich jak Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Holandia popyt zmniejszył się o mniej niż 2%. Ogólnie, liczba rejestracji ciągników w Europie zmniejszyła się. Liczby potwierdzają również, że tendencja do zakupu większych ciągników w dalszym ciągu będzie kontynuowana. Niemal wszystkie rynki, oprócz Hiszpanii, spodziewają się nieco niższej rejestracji ciągników w 2015. To powoduje, iż w całym 2015 roku spodziewane są spadki sprzedaży.

KOMBAJNY
Rynek kombajnów wykazał znaczny spadek w 2014 roku, głównie z powodu spadku popytu w Niemczech, Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Prognozy na 2015 przewidują dalszy spadek w większości krajów europejskich, z wyjątkiem Włoch i Turcji, na którym spodziewane jest umiarkowane ożywienie.

KOSIARKI
Europejski rynek kosiarek był ogólnie stabilny, z niewielkimi wzrostami sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii i Belgii, oraz spadkami w Hiszpanii i Francji. W roku 2015 przewiduje się, spadek popytu w Niemczech i Francji, oraz stabilną sytuację na rynkach w innych krajach europejskich.

SIECZKARNIE
Tylko we Włoszech i Wielkiej Brytanii nastąpił niewielki wzrost popytu w roku 2014. Na wszystkich innych rynkach europejskich, nie ma większych zmian w sprzedaży. Z uwagi na stabilną sprzedaż w ostatnich kilku latach również w roku 2015 nie przewiduje się większych zmian dotyczących sprzedaży w tym segmencie.

PRASY
Osłabienie popytu o około -10%, obserwowano także w segmencie pras. Mimo, że popyt był na stałym poziomie lub nawet notowano nieznaczne wzrosty dla Holandii, Włoch i Hiszpanii, inne rynki odnotowały spadek wynikający z ogólnego trendu. W 2015 roku, oczekuje są niewielkich zmian na prawie wszystkich rynkach europejskich. We Francji, spodziewany jest nieco większy spadek.

OPRYSKIWACZE
Rynek opryskiwaczy nieznacznie spadł w 2014 roku. Spadki dotyczyły rynków Holandii, Belgii i Włoch. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano natomiast niewielkie wzrosty. W 2015 roku w Niemczech spodziewa się spadku sprzedaży, inne rynki pozostaną mniej więcej na stałym poziomie.

Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych za CEMA (cema-agri.org)