Martin & Jacob podsumowuje rynek ciągników rolniczych w 2014 roku

blog-0595296001420813529.png

Rok 2014 był nieznacznie gorszy od poprzedniego. Zarejestrowano 14172 nowe ciągniki rolnicze, czyli nieco ponad 5 proc. mniej niż przed rokiem. Skurczył się także rynek traktorów używanych, nie rejestrowanych wcześniej za granicą. W porównaniu z rokiem 2013 zarejestrowano o blisko 10 proc. mniej takich ciągników – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

 

Zgodnie z przewidywaniami, rok 2014, nie odbiegał znacząco od poprzedniego. Co prawda, sprzedaż nieznacznie spadła jednak udało się przekroczyć próg 14 tys. sztuk, który przyjmuje się za optymalny dla polskiego rynku. Tradycyjnie najlepszym miesiącem okazał się marzec, kiedy zarejestrowano 1602 nowe ciągniki, najgorszym zaś listopad – 746 sztuk. Od rekordowego 2012 roku sprzedaż sukcesywnie spada. Jest to oczywiście związane z wyczerpywaniem się unijnych środków. Co prawda rezerwa w wysokości 1 mld zł pozwoliła jeszcze funkcjonować rynkowi na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie, jednak rolnicy przyzwyczaili się już do zakupów z unijnym dofinansowaniem i wolą zaczekać na kolejne rozdanie niż inwestować z własnych środków. Ci, którzy tak postąpili mogą na tym zyskać, ponieważ rok 2015 jest rokiem wyborczym, a jak wiadomo w takim czasie łatwo o cuda. Już teraz okazuje się, że w ramach starego PROW na lata 207-2013, do rozliczenia pozostaje jeszcze ok. 10 mld. złotych. Jeśli faktycznie uda się wypuścić te pieniądze - lub ich część - w rynek, możemy być świadkami kolejnego dynamicznego ożywienia sprzedaży ciągników i maszyn rolniczych.– mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob.

 

W ostatnim miesiącu roku zarejestrowano 1218 nowych ciągników rolniczych, czyli o 63 proc. więcej niż w listopadzie i 11 proc. mniej niż w grudniu 2013 roku. Jak zwykle bywa, sprzedaż w grudniu była zdecydowanie wyższa niż przed miesiącem. Najwięcej zyskały firmy, które wprowadziły do swych działań proaktywną politykę marketingową i wykorzystały szansę sprzedażową jaka pojawia się w końcu roku. Szczególnie mocno widać to na przykładzie Zetora, który dzięki dobrze dobranym promocjom, był w stanie osiągnąć doskonały wynik – komentuje Mariusz Chrobot.

 

Złoto dla New Hollanda

 

Kolejny rok z rzędu, producentem który zarejestrował najwięcej ciągników okazał się New Holland. Co prawda, w grudniu z wynikiem 220 sztuk marka musiała uznać wyższość Zetora, jednak w ogólnej klasyfikacji New Holland nie miał sobie równych i zdecydowanie pokonał pozostałych konkurentów, wypuszczając na rynek 2579 nowych traktorów. Osiągnięte przed rokiem drugie miejsce zdołał utrzymać John Deere, który w grudniu, ze 123 zarejestrowanymi ciągnikami, musiał się zadowolić najniższym stopniem podium. Od stycznia do grudnia 2014 roku, producent ciągników spod znaku jelenia sprzedał w sumie 1848 sztuk, a więc o 649 mniej niż przed rokiem. John Deere zaliczył tym samym największy ilościowy spadek sprzedaży wśród wszystkich producentów. Blisko wicelidera uplasował się Zetor, który w całym roku wypuścił na rynek 1753 nowe ciągniki. W samym grudniu, czeski producent zarejestrował aż 249 sztuk i zajął pewne pierwsze miejsce. Największy wzrost sprzedaży odnotowała Kubota, nr 4 w roku 2014. Od stycznia do grudnia, Japończycy sprzedali na polskim rynku 1224 nowe ciągniki rolnicze, a więc o ponad 95 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2013.

 

„L” jak lider

 

Pierwsze miejsce wśród najchętniej wybieranych modeli w 2014 roku zajął L5040 marki Kubota. W sumie zarejestrowano 404 takie ciągniki, a więc o 91 proc. więcej niż w 2013 roku. Kolejny był Zetor Major 80, nr 3 grudniowego zestawienia. Od stycznia do grudnia sprzedano 394 popularne Majory, a w samym tylko grudniu - 44 sztuki. Podium modeli, ze znaczną stratą do lidera i wicelidera, zamyka Zetor 90 Proxima, na który zdecydowało się 284 nabywców (53 w grudniu). Na uwagę zasługuje także model 675DT marki Farmtrac, który co prawda w rocznym zestawieniu znalazł się tuż za podium, ale w ostatnim miesiącu był najchętniej wybieranym ciągnikiem w Polsce. Zarejestrowano 56 sztuk tego konkretnego traktora.

 

Mazowsze poza zasięgiem

 

Podobnie jak przed rokiem, liderem wśród regionów, zostało województwo mazowieckie. W całym 2014 roku zarejestrowano tam 3164 traktory, a więc o 1355 więcej niż w drugiej Wielkopolsce. Swoją pozycję Mazowsze potwierdziło także w grudniu, zajmując z 220 sztukami pierwsze miejsce. Podium wśród województw zamyka Łódzkie. Od stycznia do grudnia 2014 roku sprzedano tam 1305 nowych ciągników (tylko w grudniu 104). Ze 105 rejestracjami, na najniższy stopień podium, wskoczyło w ostatnim miesiącu roku Lubelskie.

agrofoto


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj