Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nowe ciągniki rolnicze – najsłabszy listopad od dziewięciu lat

Napisany przez agrofoto, 11 grudzień 2014 · 1579 wyświetleń

Nowe ciągniki rolnicze – najsłabszy listopad od dziewięciu lat W listopadzie zarejestrowano 746 nowych ciągników rolniczych, czyli o 14 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Tak słabego wyniku nie było od dawna. Porównując dane miesiąc do miesiąca, ostatnio niższą sprzedaż niż obecna, odnotowano w listopadzie 2005 roku, a więc dziewięć lat temu – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolny.
Sprzedaż cały czas leci w dół, w porównaniu z październikiem br. zarejestrowano o 16 proc. ciągników mniej. Trudny okres przeżywa także rynek maszyn używanych i importowanych, który skurczył się o 12 proc. względem roku ubiegłego, oraz o 11 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na rynku zapanowała zimowa stagnacja. Rolnicy wyraźnie wstrzymują się z zakupami oczekując na przyszłoroczną wypłatę środków w ramach PROW. Na przykładzie Zetora, który w tym miesiącu poprawił październikową sprzedaż, widać jednak, że skuteczna promocja może przezwyciężyć rynkowy marazm – mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob.


Nowy lider
W listopadzie, ze 137 zarejestrowanymi ciągnikami, liderem rynku został Zetor. Czeskiemu producentowi udało się poprawił sprzedaż z poprzedniego miesiąca o 34 proc. Warto zaznaczyć, że w analogicznym okresie roku 2013 Zetor także był pierwszy, jednak odnotowany wówczas wynik był o 14 proc. większy niż obecnie. O 5 traktorów mniej zarejestrował w listopadzie New Holland, który ze 132 sprzedanymi sztukami (o 2 proc. mniej niż przed rokiem) zajął w tym miesiącu drugie miejsce. Najniższy stopień podium i 93 zarejestrowane ciągniki, to listopadowy wynik John Deere’a. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, o 4 proc. mniej nabywców zdecydowało się na zakup ciągnika spod znaku jelenia. Miejsce czwarte zajęła w tym miesiącu Kubota. W listopadzie japoński producent dostarczył na polski rynek 59 sztuk, a więc o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.


Powrót Majora
Po długiej nieobecności, na pozycję lidera powrócił Zetor Major 80. Bardzo popularny model czeskiego producenta znalazł w tym miesiącu 28 nabywców, a więc dokładnie tyle samo co w listopadzie 2013 roku. Kolejnym najchętniej wybieranym w listopadzie br. traktorem został Farmtrac 675DT. Zarejestrowano 20 sztuk tego konkretnego ciągnika, a więc o 5 więcej niż przed rokiem. Na najniższy stopień podium spadł model Kubota L5040, który przed długie miesiące przewodził temu zestawieniu. W tym miesiącu sprzedano 18 sztuk tego popularnego sadownika, czyli o jedną więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Dwóch liderów
W tym miesiącu na pozycji lidera znalazły się aż dwa regiony – zarówno na Mazowszu jak i Wielkopolsce zarejestrowano po 128 nowych ciągników rolniczych. O ile w województwie wielkopolskim, taki wynik oznacza w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrost sprzedaży o 36 proc. to mazowieckie odnotowało największy ilościowy spadek sprzedaży wynoszący - 76 sztuk. Podobnie jak przed miesiącem, na trzecim miejscu ulokowało się Łódzkie, w którym sprzedano 77 nowych ciągników, czyli o 33 proc. więcej niż przed rokiem.