Skocz do zawartości
Zdjęcie

Aby teoria łączyła się z praktyką

Napisany przez agrofoto, 01 grudzień 2014 · 1288 wyświetleń

Aby teoria łączyła się z praktyką Dnia 6 listopada 2014 roku w Stawiszynie (woj. wlkp), odbyło się szkolenie weterynaryjne dla doradców żywieniowych firmy Blattin, dotyczące chorób i problemów, które najczęściej możemy spotkać na polskich oborach. Szkolenie poprowadził lek. wet. Sylwester Michalski, kierujący Lecznicą Dla Zwierząt S.C. Michalscy.
Spotkanie podzielone zostało na dwie części: teoretyczną w formie wykładowej oraz praktyczną, która odbyła się na fermie bydła mlecznego.Załączony obraz

Załączony obraz


W części teoretycznej omówiono poszczególne jednostki tematyczne tj.: paratuberkuloza, czyli przewlekłe wyniszczające rozrostowe zapalenie jelit; IBR/IPV czyli zakaźne zapalenie nosa i tchawicy oraz otręt bydła; BVD-MD czyli wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych; przemieszczenie trawieńca, pobieranie treści żwacza, drenching oraz badanie ciał ketonowych i mocznika u krów. Podczas szkolenia lek. wet. Sylwester Michalski zwracał uwagę na zależność warunkującą sukces hodowcy bydła mlecznego – a mianowicie kooperację między hodowcą, doradcą żywieniowym i lekarzem weterynarii. Bez ścisłej współpracy tych trzech osób żadna ze stron nie będzie zadowolona. Hodowca musi obserwować, ale też słuchać głosu doradców tłumaczył Michalski.Załączony obraz

Załączony obraz
Po zakończonej części teoretycznej, doradcy żywieniowy wraz lekarzem udali się na pobliskie gospodarstwo rolne Państwa Anny i Włodzimierza Cailer, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego, gdzie odbyły się zajęcia praktyczne. W tej części szkolenia wykonywano drenching za pomocą sondy dożwaczowej, aplikowano bolusy dożwaczowe, pobierano i badano treść żwacza, pobierano krew i wykonywano badania w kierunku oznaczenia poziomu glukozy i ciał ketonowych we krwi, badano również ciała ketonowe w mleku i moczu.

Załączony obraz

Załączony obraz


Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Annie i Włodzimierzowi Cailer za wyrażenie zgody na przeprowadzenie zajęć praktycznych we własnym gospodarstwie.
Autor: Dawid Goral, Doradca Żywieniowy Blattin