Skocz do zawartości
Zdjęcie

Aktywator Forthial – koszt, który zmienia się w zysk

Napisany przez agrofoto, 24 wrzesień 2014 · 665 wyświetleń

Aktywator Forthial – koszt, który zmienia się w zysk Zabieg z użyciem preparatu aktywującego pobieranie przez zboża składników pokarmowych z gleby oraz powodującego efektywniejsze wykorzystanie stosowanych
nawozów to koszt, który zamienia się w zysk. Jak dowodzą wyniki najnowszych doświadczeń, dzięki preparatowi Forthial realny dochód wzrasta nawet o 148 zł/ha.
Doświadczenie przeprowadziliśmy na gatunku jęczmień ozimy, na odmianie HOBBIT – mówi Norbert Styrc ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Pawłowicach. Jesteśmy już po zbiorach, uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki.

Kontrola miała bardzo wysoki plon, bo 107 q/ha. Ale zastosowanie aktywatora spowodowało dodatkową zwyżkę plonu. I tak, przy kombinacji: czysty Forthial, dawka 1 litr na hektar, otrzymaliśmy plon 110 q/ha, czyli zwyżkę w granicach 3 q. W kombinacji dzielonej, czyli 2 x Forthial w dawce 1 litr, uzyskaliśmy prawie 111 q, czyli 4 q zwyżki w stosunku do kontroli. Podsumowując tegoroczne doświadczenie, Styrc dodaje: Uważam, że zastosowanie aktywatorów w zbożach jak najbardziej jest opłacalne i korzystne. Zawsze patrzymy na wynik końcowy, czyli ekonomiczny.

Z jednej strony ponosimy koszty, ale zastosowanie tego przynosi nam określony dochód. Warto dodać, że korzyści te są bardzo wymierne. Zwyżka plonów wynosi 5%, co nie tylko pozwala na pokrycie kosztów zabiegu, ale także przynosi rolnikom konkretny dochód. Realny zysk – liczony jako różnica między zwyżką plonu a kosztem zabiegu – po zastosowaniu preparatu Forthial w dawce 1 litr na hektar wzrasta o 130 zł/ha. W przypadku kombinacji dzielonej, tzn. 2 x 1 litr, wynosi on 148 zł/ha. Forthial firmy Arysta LifeScience to płynny preparat aktywujący odżywianie mineralne i plonowanie zbóż, przeznaczony do stosowania dolistnego.

Aktywator działa w oparciu o unikatową, opatentowaną technologię PhysioActivator™, wykorzystującą specjalnie wyselekcjonowane składniki aktywne uzyskane z alg morskich (Ascophyllum nodosum). Jego skuteczność została dowiedziona naukowo, potwierdzają ją również wieloletnie doświadczenia producentów upraw.

Załączony obraz

Załączony obraz

Załączony obraz
Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk